rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Kompleks zagranicznych szkoleniowców tkwi w naszych władzach sportowych, mimo fatalnych doświadczeń z ostatnich lat. Warto zatem przypomnieć naszym działaczom sportowym, że największe sukcesy na arenie międzynarodowej reprezentacje Polski uzyskiwały dzięki polskim trenerom i szkoleniowcom. Dotyczy to również siatkówki, w której nie kto inny jak Polak, Hubert Jerzy Wagner doprowadził naszych zawodników na sam szczyt, czyli do zdobycia złota olimpijskiego. Podobnie było w piłce nożnej, gdzie również zdobyliśmy złoto olimpijskie pod wodzą krajowego trenera Kazimierza Górskiego, który potem po raz pierwszy doprowadził naszą reprezentację do podium Mundialu. Powtórnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata w piłce nożnej, uzyskaliśmy dzięki polskiemu trenerowi Antoniemu Piechniczkowi.

Wiemy wszyscy jak zakończyło się uzdrawianie naszego footballu przez Leo Benhakera z Holandii, bo zamiast medalu Mistrzostw Europy była wielka klapa i awantura o odszkodowania dla zagranicznego trenera. Wiemy też czym się zakończyła się przygoda polskich siatkarzy z argentyńskim trenerem.

Wróćmy jednak do historii aby wykazać, że warto zaufać właśnie rodzimym szkoleniowcom.

Najwięcej medali Mistrzostw Europy w jednym roku uzyskaliśmy dzięki legendarnemu trenerowi, który nazywał się Feliks Stammm. Było to w roku 1953, gdy aż pięć razy grano Mazurka Dąbrowskiego dla polskich mistrzów Europy w boksie !

Potem w 1964 roku pod wodzą "papy" Stamma Polacy zdobyli w Tokio trzy złote medale olimpijskie ( Józef Grudzień, Jerzy Kulej i Marian Kasprzyk z Bielska-Białej ), jeden srebrny ( Artur Olech) i trzy brązowe ( Tadeusz Walasek, Józef Grzesiak i Zbigniew Pietrzykowski z Bielska-Białej ) .

Razem aż siedem medali w samym tylko boksie ! Biorąc pod uwagę fakt, że w tamtych czasach uznawano dziesięć kategorii wagowych, to Polska była potęgą swiatową, gdyż tylko w trzech kategoriach nie mieliśmy swoich reprezentantów na podium olimpijskiego boksu w Tokio !

Były to również złote czasy polskiej lekkiej atletyki, również kierowanej przez sztab polskich trenerów.

W Tokio złote medale w tej dyscyplinie zdobyli : w trójskoku Józef Szmit oraz kobieca sztafeta cztery razy sto metrów w składzie : Teresa Ciepły, Irena Kirszenstein, Halina Górecka ,Ewa Kłobukowska. Srebro zdobyli : na 200m Irena Kirszenstein, 800m przez płotki Teresa Ciepły, skok w dal Irena Kirszensztein, sztafeta 4x100m mężczyzn w składzie Andrzej Zieliński, Wiesław Maniak, Marian Foik, Marian Dudziak . Brązowe medale z kolei zdobyli : na 100m Ewa Kłobukowska i na 400m Andrzej Badeński. Zatem w lekkiej atletyce zdobyliśmy wtedy w Japonii aż osiem medali olimpijskich.

Warto dodać, że również teraz mamy wspaniałych lekkoatletów szkolonych przez polskich trenerów.

Co do dyscyplin drużynowych, to nie wolno zapomnieć sukcesów naszych szczypiornistów, trenowanych przez Bogdana Wentę. Wprawdzie z ostatniego mundialu nasi piłkarze ręczni wrócili "na tarczy" , ale jestem przekonany, że jescze nieraz pokażą co potrafią.

Najnowszym, spektakularnym sukcesem polskiej myśli szkoleniowej jest skoczek narciarski Kamil Stoch trenowany przez Łukasza Kruczka, a warto przypomnieć, że Adam Małysz też przez większość swojej kariery był prowadzony przez polskich szkoleniowców .

W czym zatem może pomóc polskim siatkarzom włoski trener ?

Myślę , że w niczym, bo nie zna polskiego zaplecza i będzie bazował na starzejących się sławach, obawiając się ryzyka dania szansy debiutantom, o których umiejętnościach nie ma bladego pojęcia.

Czekają nas kolejne rozczarowania, bo zostanie nadmuchany balon oczekiwań, a włoski trener będzie pracował głównie dla ugruntowania swojej sławy, natomiast kompletnie nie znając polskiej mentalności nie będzie potrafił zagrzać naszych siatkarzy do walki w chwilach kryzysów.

Oczywiście tzw. działacze każą nam udzielić Włochowi kredytu zaufania, jednak gdy nastąpi klapa, to skończy się znowu na obwinianiu polskich sportowców i prawdopodobnych... odszkodowaniach do trenera z Italii.

"I wnet nowe przysłowie działacz PZPS sobie kupi, że jak przed szkodą , tak po szkodzie...głupi" !

Rajmund Pollak


2011-02-06 | Dodaj komentarz
Honorata2
2011-02-28 18:59:21
W ostatnim cytacie brak jednego słowa.
Rajmund Pollak
2011-02-28 19:58:13
Pani Honorato, ma Pani rację i dziękuję za merytoryczną uwagę, jednak to nie jest tekst literacki, lecz luźne refleksje, dlatego proszę się zastanowić dlaczego to slowo pominąłem .

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517479
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Czy włoski trener pogrąży polskich siatkarzy ?, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała